Mediacje
mediacje
Wsparcie skonfliktowanych stron w poszukiwaniu kompromisu

Mediacje sądowe i pozasądowe

Mediacje to pozasądowa metoda rozwiązywania sporów, w której zupełnie obiektywna osoba pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, dążąc do wypracowania wspólnie akceptowalnego porozumienia (konsensusu).

W naszej ofercie mieszą się mediacje sądowe i pozasądowe. W przypadku pierwszych to sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator kontaktuje się ze stronami i zaprasza je na spotkanie. Mediacja sądowa wyróżnia się tym, że ma ustawowo ustalony termin realizacji oraz określone koszty postępowania. Nieco odmienny charakter ma zaś mediacja pozasądowa, w której to obie skonfliktowane strony (lub jedna z nich) zgłasza się do mediatora. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia mediacji. W tej sytuacji koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami. Bez względu na typ mediacji, w każdym przypadku hołdujemy zasadzie bezstronności. Zapewniamy poufność postępowania mediacyjnego oraz zachowujemy wszelką dbałość o zabezpieczenie interesów obu skonfliktowanych stron.

Poznaj zakres naszych usług!

W czym możemy Ci pomóc?

 • mediacje w sprawach rodzinnych:
  • spory w przebiegu spraw rozwodowych i separacji;
  • podział wspólnego majątku;
  • ustalenie wysokości alimentów na dziecko lub małżonka;
  • określenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi.
 • mediacje w sprawach gospodarczych:
  • roszczenia wspólników i akcjonariuszy przeciwko spółkom;
  • konflikty wynikające z naruszeń praw własności intelektualnej i przemysłowej;
  • spory powodowane naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa;
  • naruszenie ochrony konkurencji.
 • mediacje w sprawach z zakresu prawa cywilnego:
  • postępowanie odszkodowawcze;
  • spory o podział spadku czy zachowek;
  • konflikty o naruszenie dóbr osobistych czy stanu posiadania.
 • mediacje w sprawach z zakresu prawa pracy:
  • roszczenia z tytułu umowy o pracę;
  • spory o wypłatę wynagrodzenia;
  • wypadki przy pracy;
  • umowy lojalnościowe i kwestie związane z zakazem konkurencji;
  • mobbing i dyskryminacja.
Mediacje sądowe i pozasądowe

Korzyści mediacji

Brak ingerencji sądu

Przebieg postępowania mediacyjnego nie wymaga zaangażowania sądu. W przypadku mediacji sądowych ingerencja sądu ogranicza się wyłącznie do zatwierdzenia wypracowanego kompromisu.

Ograniczenie sytuacji stresowych

Mediacje pozwalają zminimalizować stres związany z prowadzeniem postępowań przed obliczem sądu. Umożliwiają dyskusję na neutralnym gruncie, co sprzyja rozwiązywaniu konfliktów.

Szybkość w wypracowaniu rozwiązania

Tempo pracy polskich sądów sprawia, że okres oczekiwania na rozwiązanie sporu jest bardzo długi. Przystąpienie do mediacji skraca do minimum czas trwania sytuacji konfliktowej i pozwala szybko osiągnąć wiążący kompromis.

Osiągnięcie efektu WIN-WIN

Podczas gdy efektem postępowania sądowego jest rozstrzygnięcie satysfakcjonujące zwykle jedną ze stron sporu, mediacje pozwalają wypracować rozwiązanie zaspokajające oczekiwania wszystkich interesantów.

Odbudowa relacji skonfliktowanych stron

Ważnym celem mediatora jest nie tylko wypracowanie kompromisu, ale także stworzenie atmosfery wzajemnego szacunku. Skutkiem podjętych działań bywa nierzadko naprawa relacji pomiędzy stronami mediacji.

Szukasz certyfikowanego mediatora w Poznaniu? Znajdziesz go w PROFORO!

Garść argumentów

Dlaczego warto nam zaufać?

Zachowujemy bezstronność i neutralność

W postępowaniu mediacyjnym jesteśmy wierni zasadzie bezstronności i neutralności. Kierujemy się obiektywizmem, dążąc do zabezpieczenia interesów wszystkich uczestniczących w mediacji stron. Zapewniamy równe traktowanie interesantów i nie narzucamy rozwiązań.

Dążymy do rozwiązania satysfakcjonującego obie strony

Rolą mediatora jest wypracowanie konsensusu, który zadowala wszystkie skonfliktowane strony. W związku z powyższym podczas sesji mediacyjnych pracujemy nad rozwiązaniem respektującym oczekiwania i roszczenia uczestników.

Zapewniamy poufność procesu mediacyjnego

Zgodnie z obowiązującym nas prawem zachowujemy w tajemnicy wszystkie informacje, w których posiadanie weszliśmy podczas trwania mediacji. Działamy z poszanowaniem najwyższych standardów etycznych, zatem możesz mieć pewność, że wszystko „zostaje między nami”.

Skontaktuj się z naszym mediatorem i wspólnie poszukajmy rozwiązania dla spornej sytuacji!

Współpraca Biznesowa

Umów się na konsultację

Wspólnie poszukajmy rozwiązania Twojej sytuacji prawno-finansowej!

Klienci cenią sobie współpracę z PROFORO

Poznaj ich opinie!

Zuzanna Zielińska
Zuzanna Zielińska
21/12/2023
Zdecydowanie polecam kancelarię Pro Foro. Pan Jakub Ziółkowski natychmiast zajął się sprawą. Pełen profesjonalizm, ciągły kontakt z klientem, pełne wsparcie i zaangażowanie! Dziękuję!
Dawid MM
Dawid MM
16/11/2023
Polecam, kancelaria "the best"! Obsługa na najwyższym poziomie, zawsze merytorycznie ale potrafią wszystko wytłumaczyć po ludzku :)
Damian Mazur
Damian Mazur
07/11/2023
Z czystym sumieniem rekomenduję Kancelarię Prawną "Pro Foro", a dokładniej doradcę restrukturyzacyjnego Dominika Gagackiego z którym miałem okazję współpracować. Zawsze mogłem liczyć na profesjonalny kontakt, cierpliwe omówienie potrzebnych tematów oraz poradę.
Martyna Domańska
Martyna Domańska
12/10/2023
Z czystym sumieniem polecam Kancelarie. Wspaniali, życzliwi Prawnicy. Z ogromnym sercem i zrozumieniem czasem naprawdę ciężkiej sytuacji życiowej.
Oriana Roszak
Oriana Roszak
23/09/2023
Szczerze polecam kancelarie Proforo. Profesjonalne, ale jednocześnie ludzkie podejście do klienta, co jest ważnym aspektem w kwestii współpracy. Pan Mecenas potrafi słuchać klienta, a następnie jasno i precyzyjnie wytłumaczyć każde wątpliwości. Pozostaje w ciągłym kontakcie z klientem, żeby móc odpowiedzieć na dodatkowe pytania, można zadzwonić i uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. W Kancelarii panuje miła i życzliwa atmosfera. Moje sprawy wygrane dzięki wiedzy i umiejętnościom pana Mecenasa. Jeżeli pojawi się kolejna potrzeba to z pewnością ponownie skorzystam z usług właśnie tez kancelarii.
aneta wojnarowska
aneta wojnarowska
31/08/2023
Pana Dominika i Jakuba polecam bardzo miła i fachowa obsługa
Justyna Dziedzina
Justyna Dziedzina
24/07/2023
Polecam Kancelarię Prawną "Pro Foro", a w szczególności doradcę restrukturyzacyjnego Dominika Gagackiego. Profesjonalna, sprawna współpraca oraz bardzo duże zaangażowanie.
Zadzwoń
+48 575 984 088
Zadzwoń