Mediacje sądowe i pozasądowe
Mediacje to pozasądowa metoda rozwiązywania sporów, w której zupełnie obiektywna osoba pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, dążąc do wypracowania wspólnie akceptowalnego porozumienia (konsensusu).
W naszej ofercie mieszą się mediacje sądowe i pozasądowe. W przypadku pierwszych to sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator kontaktuje się ze stronami i zaprasza je na spotkanie. Mediacja sądowa wyróżnia się tym, że ma ustawowo ustalony termin realizacji oraz określone koszty postępowania. Nieco odmienny charakter ma zaś mediacja pozasądowa, w której to obie skonfliktowane strony (lub jedna z nich) zgłasza się do mediatora. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia mediacji. W tej sytuacji koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami. Bez względu na typ mediacji, w każdym przypadku hołdujemy zasadzie bezstronności. Zapewniamy poufność postępowania mediacyjnego oraz zachowujemy wszelką dbałość o zabezpieczenie interesów obu skonfliktowanych stron.
W czym możemy Ci pomóc?
- mediacje w sprawach rodzinnych:
- spory w przebiegu spraw rozwodowych i separacji;
- podział wspólnego majątku;
- ustalenie wysokości alimentów na dziecko lub małżonka;
- określenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi.
- mediacje w sprawach gospodarczych:
- roszczenia wspólników i akcjonariuszy przeciwko spółkom;
- konflikty wynikające z naruszeń praw własności intelektualnej i przemysłowej;
- spory powodowane naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa;
- naruszenie ochrony konkurencji.
- mediacje w sprawach z zakresu prawa cywilnego:
- postępowanie odszkodowawcze;
- spory o podział spadku czy zachowek;
- konflikty o naruszenie dóbr osobistych czy stanu posiadania.
- mediacje w sprawach z zakresu prawa pracy:
- roszczenia z tytułu umowy o pracę;
- spory o wypłatę wynagrodzenia;
- wypadki przy pracy;
- umowy lojalnościowe i kwestie związane z zakazem konkurencji;
- mobbing i dyskryminacja.
Korzyści mediacji
Brak ingerencji sądu
Przebieg postępowania mediacyjnego nie wymaga zaangażowania sądu. W przypadku mediacji sądowych ingerencja sądu ogranicza się wyłącznie do zatwierdzenia wypracowanego kompromisu.
Ograniczenie sytuacji stresowych
Mediacje pozwalają zminimalizować stres związany z prowadzeniem postępowań przed obliczem sądu. Umożliwiają dyskusję na neutralnym gruncie, co sprzyja rozwiązywaniu konfliktów.
Szybkość w wypracowaniu rozwiązania
Tempo pracy polskich sądów sprawia, że okres oczekiwania na rozwiązanie sporu jest bardzo długi. Przystąpienie do mediacji skraca do minimum czas trwania sytuacji konfliktowej i pozwala szybko osiągnąć wiążący kompromis.
Osiągnięcie efektu WIN-WIN
Podczas gdy efektem postępowania sądowego jest rozstrzygnięcie satysfakcjonujące zwykle jedną ze stron sporu, mediacje pozwalają wypracować rozwiązanie zaspokajające oczekiwania wszystkich interesantów.
Odbudowa relacji skonfliktowanych stron
Ważnym celem mediatora jest nie tylko wypracowanie kompromisu, ale także stworzenie atmosfery wzajemnego szacunku. Skutkiem podjętych działań bywa nierzadko naprawa relacji pomiędzy stronami mediacji.
Szukasz certyfikowanego mediatora w Poznaniu? Znajdziesz go w PROFORO!
Dlaczego warto nam zaufać?
Zachowujemy bezstronność i neutralność
W postępowaniu mediacyjnym jesteśmy wierni zasadzie bezstronności i neutralności. Kierujemy się obiektywizmem, dążąc do zabezpieczenia interesów wszystkich uczestniczących w mediacji stron. Zapewniamy równe traktowanie interesantów i nie narzucamy rozwiązań.
Dążymy do rozwiązania satysfakcjonującego obie strony
Rolą mediatora jest wypracowanie konsensusu, który zadowala wszystkie skonfliktowane strony. W związku z powyższym podczas sesji mediacyjnych pracujemy nad rozwiązaniem respektującym oczekiwania i roszczenia uczestników.
Zapewniamy poufność procesu mediacyjnego
Zgodnie z obowiązującym nas prawem zachowujemy w tajemnicy wszystkie informacje, w których posiadanie weszliśmy podczas trwania mediacji. Działamy z poszanowaniem najwyższych standardów etycznych, zatem możesz mieć pewność, że wszystko „zostaje między nami”.