Mediacje - zakres usług
Mediacja – jest poza sądową metodą rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji oraz w wypracowaniu wspólnie akceptowalnego porozumienia (konsensu). Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne, strony bez żadnego przymusu wyrażają zgody na udział w postępowaniu mediacyjnym.
Zalety mediacji:
– trwa krócej od postępowania sądowego
– spór może zostać rozstrzygnięty już na pierwszym posiedzeniu mediacyjnym
– strony nie narażają się na niepotrzebny stres, który mógłby być związany z wielokrotnym stawiennictwem przed sądem i wieloletnim procesem.
Rodzaje mediacji:
W mediacji sądowej sąd wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Mediator sam kontaktuje się ze stronami, zapraszając je na spotkanie. Mediacja sądowa charakteryzuje się tym, że ma ustawowo ustalony termin realizacji oraz określone koszty postępowania mediacyjnego. Koszty mediacji sądowej określają odpowiednie przepisy.
W przypadku mediacji pozasądowej mediatora wybierają strony, zgłaszając się do niego razem lub jedna ze stron zgłasza się do mediatora i prosi o kontakt w swoim imieniu z drugą stroną. Mediator kontaktuje się z drugą stroną konfliktu i przekazuje propozycję rozpoczęcia mediacji. Strony ustalają termin spotkania, a mediator proponuje neutralne dla wszystkich miejsce przeprowadzenia mediacji. Koszty mediacji pozasądowej określa umowa mediatora ze stronami.
Zasady mediacji:
Dobrowolność – strony dobrowolnie wyrażają zgodę na udział w postępowaniu mediacyjnym. Mediator nie może przymusić żadnej ze stron do udziału w postępowaniu mediacyjnym. Zgoda może zostać cofnięta na każdym etapie trwania mediacji przez każdą ze stron. Strony konfliktu nie są zobowiązane do osiągnięcia porozumienia;
Bezstronność – strony w mediacji mają równe prawa i powinny być traktowane jednakowo. Nie faworyzujemy któregokolwiek z uczestników sporu.Jesteśmy wolni są od przesądów i uprzedzeń, a przede wszystkim traktujemy strony z szacunkiem;
Poufność – mediator, strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Mediator nie może zostać przesłuchany w charakterze świadka co do faktów o których dowiedział się podczas mediacji;
Neutralność – nie narzucamy stronom własnych propozycji rozwiązań sporu, porozumienie jest wypracowywane przez same strony, mediator pomaga tylko w samodzielnym podjęciu decyzji przez strony konfliktu. Na zgodny wniosek stron mediator może wskazać sposoby rozwiązania sporu.